Rodzaje przebarwień
Najmniejszym rodzajem przebarwień są piegi. Mają one postać małych plamek, które pojawiają się na skórze twarzy, dekoltu, rąk, pleców. Powstają na skutek nadprodukcji melaniny, do czego dochodzi już w drugim roku życia.
Ich ilość wzrasta wraz z kontaktem ciała z promieniami słonecznymi. Największą skłonność do ich powstania mają osoby o jasnej karnacji. Chcąc się przed nimi zabezpieczyć, warto używać kremy ochronne z wysokim filtrem.
Kolejnym rodzajem przebarwień jest ostuda, znana też jako Melasma czy Chloasma. Przebarwienia te są wynikiem nadprodukcji melaniny. Przybierają one postać różnych plam mogących pojawić się na każdej partii ciała.
Najczęściej pojawiają się one po 30. roku życia, częściej u brunetek, niż u blondynek. Mogą pojawić się w okresie ciąży lub podczas kuracji hormonalnej.
Jeszcze innym rodzajem przebarwień są plamy soczewnicowate, które mają kolor ciemnobrązowy lub żółtobrunatne. Pojawiają się one na szyi, twarzy, rękach. Z upływem lat przebarwienia te nasilają się. Trudno je usunąć, ze względu na ich głębokie umiejscowienie.