Po wakacjach na wielu ciałach pojawiają się przebarwienia. Można się ich pozbyć na wiele sposób.
Przebarwienia są efektem niewłaściwego opalania się, odwodnienia czy wysuszenia naskórka. Zmiany te powstają na skórze szybko, jednak ich usunięcie wymaga czasu i zastosowania skutecznych metod.
Za taka sytuację odpowiada melanina, która decyduje o kolorze skóry, tęczówki oka oraz włosów. Działa ona na zasadzie naturalnego filtra ochronnego, który pochłania i rozprasza promienie słoneczne. Przebarwienia powstają, gdy melanina jest produkowana w nadmiernej ilości lub rozkłada się ona nierównomiernie.
Przebarwienia mogą mieć postać małych piegów lub plam o różnych powierzchniach. Najczęściej dotykają skórę twarzy: czoło, policzki, nos oraz dłonie, dekolt.
Przebarwienia dotykają około 30% kobiet, które ukończyły 30. rok życia oraz aż 90% tych, które ukończyły 50.rok życia.
Przebarwienia w większości przypadków są defektem kosmetycznym, niekiedy jednak są objawem schorzeń, np. chorób wątroby, niedoczynności nadnerczy, nadczynności tarczycy, zapalenia przydatków.
Przebarwienia mogą pojawić się podczas ciąży czy menopauzy, kiedy to dochodzi do burzy hormonalnej.
Eksponując swoje ciało na słońce należy pamiętać także o tym, że podczas kuracji może dojść do pojawienia się przebarwień skórnych. Lekami, które mogą przyczynić się do powstania przebarwień są: leki przeciwcukrzycowe, przeciwgrzybiczne, moczopędne, sulfonamidy, tetracykliny, cytostatyki a nawet zioła (dziurawiec czy nagietek). Na skórę w okresie wakacji niewłaściwie działają także kosmetyki z retinolem, benzofenolem, kwasami owocowymi. Składniki te w połączeniu z promieniami słonecznymi podrażniają skórę i przyczyniają się do powstania przebarwień.